Όμιλος Κινηματογραφικής Εκπαίδευσης (2024-25)

Υπεύθυνη Ομίλου: Ευθύμογλου Λίνα ΠΕ02/Φιλόλογος

Η τέχνη του κινηματογράφου προσφέρει ένα πλούσιο και ποικίλο φάσμα εκπαιδευτικών δυνατοτήτων, προσφέροντας έναν μοναδικό και ελκυστικό τρόπο διδασκαλίας ποικίλων θεμάτων.

Ο Όμιλος της κινηματογραφικής εκπαίδευσης αποσκοπεί μέσα από τη θέαση ταινιών, κυρίως μικρού μήκους, να προσεγγίσει τον κινηματογράφο ως τέχνη και να αναδείξει όλα τα στάδια δημιουργίας μιας ταινίας.

Οι μαθητές μέσα στον Όμιλο θα έχουν τη δυνατότητα:

• Να συνεργαστούν
  • Να αναπτύξουν την κριτική τους σκέψη
  • Να πειραματιστούν με τα στάδια μιας ταινίας (σενάριο, παραγωγή, σκηνοθεσία, σκηνογραφία, διεύθυνση φωτογραφίας, ηχοληψία, μοντάζ)
  • Να παίξουν και να αλληλοεπιδράσουν μεταξύ τους
  • Να αναζητήσουν τη δημιουργικότητά τους
  • Να εκφραστούν καλλιτεχνικά

Μέσα από την ανάλυση ταινιών και τη προσέγγιση της κινηματογραφικής γλώσσας αναδεικνύεται η δυναμική της ομάδας και η σημασία των ρόλων (συντελεστών) στην κινηματογραφική διαδικασία.

Η λειτουργία του Ομίλου βασίζεται σε παιχνίδια ενίσχυσης και ενδυνάμωσης της ομάδας, παιχνίδια ρόλων και αυτοσχεδιασμούς. Επίσης, σε συζητήσεις όπου οι μαθητές/τριες θα ανταλλάσσουν απόψεις και συναισθήματα, για την ενίσχυση του πνεύματος συνεργασίας και ομαδικότητας.

Οι συναντήσεις του Ομίλου θα πραγματοποιούνται μία φορά την εβδομάδα σε μέρα που εξυπηρετεί τους μαθητές/τριες κατόπιν συνεννόησης.

Για εγγραφή στον όμιλο πατήστε εδώ.